Bir Like Dijital, Ankara’da hizmet veren bir dijital medya ajansıdır.
Bizi arayın: +90 (0312) 255 06 39
[email protected]

Instagram Feed


Notice: Undefined index: data in /home/h52272a0/public_html/wp-content/plugins/eltdf-instagram-feed/lib/eltdf-instagram-api.php on line 233

Blog

Yapay Zeka Pazarlaması Tam Olarak Ne işe yarıyor?

Pazarlamacılar bir süredir yapay zeka pazarlaması üzerine konuşuyorlar, ama birçok kişi hala merak ediyor: yapay zeka pazarlaması tam olarak ne işe yarıyor?

Geçenlerde, Dijital Outlook 2018 için dört yüzün üzerinde pazarlamacı bir araya geldi; konunun uzmanları yapay zeka pazarlamacılığı ve dijital trendler üzerine konuşmak üzere bu toplantıya davet edildi.

WiselyWise CEO’su Chandra Kumar, geçmişte takıldığı tüm engellere rağmen yapay zeka pazarlamasının artık kabul görebileceğini ve şimdilik pazarlamacıların yararlanabileceği 4 somut şeyi açıkladı.

İşte özeti:

1-İçerik

Chandra, konuşmasında öncelikle reklam pazarında yapay zeka kullanarak nasıl reklam üretilebileceğini ve kitlelerin tepkilerine göre blog içeriklerinin nasıl değiştirilebileceğinden bahsetti.

Yapay zeka pazarlamacılarının nasıl reklam üretebileceğine dair bir örnek Toyota Mirai için yapılan yakın tarihli bir kampanyadan geliyor: IBM’nin ünlü yapay zeka pazarlama motoru Watson, insan üretimi gibi duran binlerce reklam senaryosu üretebiliyor. İşte o reklamlardan biri:

Ayrıca, pazarlamacılar için uzun blog gönderileri hatta 10-15 sayfa rapor hazırlayabilen yapay zeka araçları da mevcut. Narritive Science’s uills’in, Doğal Dil Nesli (NLG) adı verilen bir süreçle Groupon, Forbes gibi müşteriler için 1 milyon kelime ürettiği belirtildi.

2- iletişim

Pazarlamacılar, yapay zeka kullanarak müşterilerle bire bir iletişim halinde olabilir. Chatbots adı verilen bu yapay zeka robotları, müşterilerle iletişimde bulunarak taleplerini karşılamak için doğal dil süreci ve dinamik menüler kullanıyor. Bu yenilik, müşteri hizmetlerinin üzerinden büyük bir yük alıyor ve tüketiciye rehberlik etme sürecini otomatikleştiriyor. Gerçi bu hiç kolay değil, özellikle de chatbot yanıtlar için yeterli yapay zekaya sahip değilse.

3-Alaka düzeyi

Pazarlamacıların yapay zekayı kullanmalarını sağlayacak bir diğer şey; tavsiye motorları!

Tavsiye motorları; tüketicilerin arama davranışlarını analiz edebiliyor ve “bir sonraki en iyi eylemi” insan müdahalesi olmadan gerçekleştirebiliyor.

Hemen hemen her büyük e-ticaret pazarı, bu teknolojiyi kullanıcılara ürünleri önermek ve teklif sunmak için kullanıyor. Ancak yapay zeka pazarlamasıyla beraber tüketicilere daha alakalı içerikler sunuluyor. Adobe, IBM Watson, Hubspot gibi devlerin bu alanda yatırım yaptığı bilinmekte.

 

4- Satış

Son olarak, yapay zeka pazarlaması bir markanın yeni tüketicilere ulaşması ve satış gerçekleştirmesi için kullanılabilir. Harvard Business, reklam optimizasyonlarıyla satışları %3000 artıracağı iddia edilen muhteşem bir benzeşim motoru kullanarak bir deney yaptı. Markaların satış yapmasını sağlayacak başka bir ilginç yol; Google home, apple home pod gibi akıllı asistanlar. Böyle bir durumda, markalar tüketicilere ulaşmadan önce yapay zeka motorlarına satış yapmaya çalışacak. Bu, pazarlamacıların kusursuz bir strateji tasarlamaları ve üst düzey müşteri hizmetleri sunmaları gerektiği anlamına geliyor çünkü müşteri yelpazesi çok geniş ve beklentiler çok yüksek.

Kaynak

 

 

 

 

No Comments
Post a comment