Bir Like Dijital, Ankara’da hizmet veren bir dijital medya ajansıdır.
Bizi arayın: +90 (0312) 255 06 39
[email protected]

Instagram Feed

Blog

İnternette Vakit Harcayabileceğiniz En iyi 22 Web Sitesi

İnternette çok fazla içerik var: ipuçları, kısayollar, püf noktalar… Her şey, “kısa sürede daha fazlasını nasıl elde edebilirim?” sorusunu cevaplıyor. Peki sadece öylesine amaçsızca internette takılmak istediğinizde?  Boş vakitlerinizde kafa dağıtmak için Facebook, Twitter, Instagram’da fotoğraflar arasında scrolling yapmaktan sıkıldıysanız bizim daha iyi önerilerimiz var: işte internette keyifli vakit geçirebileceğiniz en iyi 22 web sitesi.

1-Wait But Why

WaitButWhy.com adresinde Tim Urban, düzenli olarak uzuuun ve harika makaleler yayınlıyor. Makaleler derin konularda espirili bir dille okuyucuları bilgilendiriyor. Fermi Paradoksu gibi öyle pek de duymaya alışkın olmadığınız konularla tanıştıyor. Din, aşk, uzay hemen her konuda bir fikri var Tim beyin.

https://waitbutwhy.com/

2-The Oatmeal

The Oatmeal da keyifli vakit geçirebileceğiniz içerik sitelerinden biri. Bazıları tamamen grafiklerden oluşan müthiş bir bilgi kütüphanesi. Tekrar tekrar okumak isteyeceksiniz.

https://theoatmeal.com/

3-Supercook

Evde yapacak birşey bulamadığınızda buzdolabını kurcalıyorsanız Supercook’u mutlaka inceleyin. Sistem şöyle çalışıyor: evdeki malzemeleri giriyorsunuz ve size o malzemelerle yapılabilecek yemek tariflerini listeliyor, tutumlu olmanın ve mutfak becerilerinizi geliştirmenin harika bir yolu.

https://www.supercook.com

4-Ocearch Shark Tracker

Okyanusta yüzen köpekbalıklarını izlemek, internette takılmanın en bilinen yolu olmayabilir. Ama kabul edin havalı. Marine Research Group OCEARCH tarafından geliştirilen bu araç tüm dünyada isimlerle etiketlenmiş köpekbalıklarını izlemenizi sağlıyor. Hatta özel bir noktaya yakınlaşarak nerede takıldıklarını, nereden nereye göç ettiklerini görmek mümkün.

https://www.ocearch.org/

5-Apartment Therapy

Ev dekorasyonu ya da DIY projelerinin hayranıysanız işte saatlerinizi geçirebileceğiniz bir web sitesi. Öncesi-sonrası serileri, küçük alan değerlendirmeleri ve sanal ev turları… Buzdolabının üstündeki boş alandan, merdiven altlarına kadar her yeri nasıl değerlendirebileceğinizle ilgili harika içerikler var.

https://www.apartmenttherapy.com/

6-A Soft Murmur

Eziyete dönüşen işinize bir mola verirken A Soft Murmur ile gevşemeye ve gerçek bir odaklanmaya hazırlanın. Bu site özelleştirilebilir ses makinenizi içeriyor. Gösterge paneli, beş farklı doğa sesi için ayarlanabilir ses seviyeleri sunuyor: yağmur, gök gürültüsü, dalgalar, rüzgar ve ateş. Bu beş ses efektinin her birinin sesini bağımsız olarak ayarlamanıza ve böylece huzur bulabileceğiniz bir dış ortam ortam sesi oluşturmanıza olanak sağlıyor.

https://asoftmurmur.com/

7-LEGO Videos

LEGO Filmini izlemiş olabilirsiniz, peki LEGO’nun ekran eğlencesine katılışının bundan çok daha önce başladığını biliyor muydunuz? İster inanın ister inanmayın, LEGO sahnelere çıkmadan çok önce, saatlerce bu video içerikleri oluşturuyor ve bu videoların tümü web sitesinde temaya ve hikayeye göre sıralanıyor. Her pop-kültür olgusunun bir LEGO video dizisi sürümü var. Yıldız Savaşları, Jurassic Park, Scooby Doo, Yüzüklerin Efendisi, Harry Potter; bu liste uzaaaar gider. LEGO’nun video kanalına geçin ve keyfini çıkarın.

https://www.lego.com/en-us/kids/videos

8-Gravity Points

Gravity Points, Akimitsu Hamamuro tarafından yaratılmış dijital bir “kalem” ve oldukça büyüleyici. Web sitesi, ekranınıza küçük yerçekimi merkezlerini çizmenize izin vererek yerçekiminin etkisini simule ediyor. Yerçekimi merkezleri ne kadar farklı noktalarda bulunursa, bu kuvvetler ekranınızı daha kaotik hale getirir. Ve evet, yerçekimi noktalarınız bir kara delik oluşturmak için birbirlerini emebilir!

https://codepen.io/akm2/full/rHIsa

9-Pottermore

Bir pazarlamacı olarak, işinizi markalamak için çok derinlere dalabilirsiniz, ama kendinizi “markalamak” için zamanınız yoktur. Pottermore, Patronus’unuzu, asa tipinizi, ait olduğunuz Hogwarts Evi’ni ve Harry Potter serisine dair her şeyi bulabileceğiniz bir web sitesi. Harry Potter aşıkları için pek de zaman kaybı olduğu söylenemez, hatta bu site kitapları tekrar tekrar okumanız için sizi teşvik edebilir.

https://www.pottermore.com/

10-XKCD

Nerd mizahını seviyorsanız XKCD’de size dair birçok şey var. Her yazı, teknoloji, bilim, matematik ve ilişkiler hakkında kısa bir çizgi roman şeritleri sunuyor. XKCD’nin arkasındaki adam bu blogu başlatmadan önce NASA’nın Virginia’daki Langley Araştırma Merkezi’nde robotlar üzerinde çalışan Randall Munroe; yani evet kurucusu da bir nerd.

https://xkcd.com/

11-BuzzFeed

BuzzFeed’in internette vakit harcamak için harika bir yer olduğunu zaten biliyorsunuz, ancak bizim başka bir önerimiz var: içeriklerin “yorumlar” bölümüne mutlaka gidin, temin ederiz ki yorumlar içeriklerden daha komik.

https://www.buzzfeed.com/

12-The Toast

Eğer bir kurgu yazarıysanız bu siteyi mutlaka favorilerinize ekleyeceksiniz. Site yazarları Nicole Cliffe ve Mallory Ortberg “Everything from literary characters that never were to female pickpockets of Gold Rush-era San Francisco” isimli bir dizi yayınlıyorlar.

http://the-toast.net/

13-The Onion

Eğer hiç hiciv gazetesi The Onion’u okumadıysanız atacağınız en büyük kahkahayı kaçırdınız demektir. Ya da mağarada yaşıyorsunuzdur bilemiyoruz. 1988 yılında yayına başlayan gazete o günden beri mizah kalitesini koruyor.

https://www.theonion.com/

14-Cracked

Cracked de The Onion gibi “sözde” bir dergi. Ancak, The Onion size gerçekleri hicivli bir dille sunarken, Cracked popüler kültürün saçmalıklarını ironik tasarımlarla göz önüne seriyor. Bazı yazarlar herkesin düşündüğü şeyi söyler, ama yüksek sesle söylemeye korkar. Öyleyse Cracked tam da size göre!

http://www.cracked.com/

15-Mental Floss

Mental Floss, farklı farklı konularda makaleleri içeren, bağımlılık yapan bir çevrimiçi dergi. Makaleleri gerçekten iyi araştırılmış ve genellikle fazla mesai almayan konularda genelde. Örneğin, “Büyük Sorular” bölümünde, deniz kabukları neden okyanus gibi ses çıkarıyor, esnemek neden bulaşıcıdır gibi ilginç sorulara cevap veriliyor.

http://mentalfloss.com/

16- HowStuffWorks

Bu web sitesi tamamen işlerin nasıl yürüdüğüne adanmış. Ve “şeyler” derken, her şeyi kastediyorlar: hava yastığından, rejeneratif ilaca, atlıkarıncalara kadar. Bu sitede o kadar çok şey açıklanmış ki, tüm içerikleri tüketmeniz çok çok zor olacak.  Ayrıca sitede bir sürü harika podcast var. Özellikle Stuff Mom Never Told You; biz bayıldık!

https://www.howstuffworks.com/

17-Life Hacker

Lifehacker, üretken bünyeler için ipuçları, püf noktaların paylaşıldığı bir merkez. Temel olarak bilmenizde fayda olan tüm bilgilerin yer aldığı kocaman bir arşiv Life Hacker. Üretkenliğin yanı sıra, para tasarrufu ipuçları, ev eşyalarını akıllıca kullanmanın yolları gibi konuları da kapsar. Sitede çok fazla başlık var, aradığınızı bulabilmek için Life Hacker dizinini kullanmanızı öneririz.

https://lifehacker.com/

18-Mix

Bazen internette sörf yapmak isterseniz, kürek çekmek değil. İşte böyle zamanlarda Mix tam da size göre! İlgilendiğiniz konuları seçiyorsunuz ve mixliyorsunuz: site size ilgi alanlarınıza göre çeşitli haberler, makaleler, videolar ve içerikler sunuyor. Kısaca internete şaşırt beni diyorsunuz.

https://mix.com/

19-Space

Bulutların üzerinden başınızı kaldırın ve Space.com’a gidin. Bu web sitesi astronomi haberlerini ve trendlerini rapor ediyor; günümüzde güneş sistemimize olan susuzluğunuzu gidermek için kullanılabilecek, kolay sindirilebilir içerikler sunuyor Space.com. Bir nesnenin atmosferimizde yandığını görmek ya da kara deliğin nasıl oluştuğuna dair birşeyler öğrenmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Bu sitede herkes kendine göre bir şeyler bulabilir.

http://Space.com

20-Google Maps

Google Haritalar’a girip dünyanın dört bir yanındaki herhangi bir yerde rastgele bir sokak görüntüsüne yakınlaşmak herkesin en büyük eğlencesiydi bir zamanlar. Hayatın o an, o noktada nasıl aktığını görmek, hayatınız boyunca belki de asla ziyaret edemeyeceğiniz bir yerdeki rastgele bir görüntüye ulaşabilmek oldukça çok garip ve heyecan verici.

https://www.google.com/maps

21-Giphy

Doğru GIF’i bulmanız gerektiğinde, o bağımlılık yapan gif kategorilerine bakıp bulduğunuz ilk sonuçta kendinizi durduramazsınız. O GIF’i bulmak için Giphy’de saatler harcıyoruz. Evet evet bağımlıyız.

https://giphy.com/

22-Wayback Machine

Nostaljiyi seviyor musunuz? O zaman internet arşivi ünlü Wayback Machine’i ile web sitelerinin yıllar içinde nasıl göründüğüne bakın. Bu site bir tarih seçmenize ve o sırada herhangi bir web sitesinin nasıl göründüğüne tam olarak bakmanıza olanak tanıyor.

https://archive.org/web/

BONUS:

Ve işte bu yazının sonuna kadar gelebilenler için küçük bir hediye! X Jenerasyonunun birlikte büyüdüğü oyunlar: “Duke Nukem”, “Street Fighter”, “Burger Blaster”, “Indiana Jones”, “The Last Crusade”, “The Lion King”, “Chuck Yeager’s Advanced Flight Trainer” ve daha fazlası… Hepsine ulaşabileceğiniz linki buraya bırakıyoruz

https://archive.org/details/softwarelibrary_msdos_games

No Comments
Post a comment