Bir Like Dijital, Ankara’da hizmet veren bir dijital medya ajansıdır.
Bizi arayın: +90 (0312) 255 06 39
[email protected]

Instagram Feed

Blog

Dijitalin Yerlileri Z Jenerasyonu

Dijitalin Yerlileri Z Jenerasyonu

Y jenerasyonu hakkında çok yazıldı çizildi, kötü şöhretimiz herkesin malumu; tembeller, narsistler, benciller, sığlar… Ee sıra kime geldi, tabii ki Z jenerasyonu. Pek kimdir bu dijital yerliler ve onlarla çalışırken bizi neler bekliyor?

Dijital yerliler, dijital teknolojilerin ortaya çıkışı ve sonrasında doğmuş olan nesil, kısaca; bilgisayarların, oyunların, internetin dilini anadilleri gibi konuşuyorlar, e bu da bizi dijital göçmenler yapıyor. Y kuşağı çoktan ofislerin, iş yerlerinin köşe başlarını tuttu; Z jenerastonu da yavaş yavaş yöneticilerle tanışmaya başlıyor. Peki bir yönetici, bir işveren olarak Z jenerastonundan neler bekleyebilirsiniz?

Ekonominin gidişatına bakılıysa, Z jenerasyonu diğer meslektaşlarına göre parayı daha çok seviyor. Açgözlü oldukları için değil, muhtemelen ebeveynlerinin imkânsızlıklarla mücadele edişlerine şahit oldukları için. Ve asıl soru şu; onlar bir patrondan ne bekliyor? Tek kelimeyle: dürüstlük. Aradıkları şey, liderlik, şeffaf ve otantik bir çalışma ortamına sahip olmak ve şirketin bir parçası olup tartışmalarda yer almak, olan bitenden haberdar olmak istiyorlar. Özetle; girişimci, sadık, gezegenimiz konusunda daha sağduyulu, yeni fikirlere açık; ırklar, cinsel yönelimler gibi konularda açık görüşlüler. Mc Crindle araştırmalarında Z jenerasyonu için bu ifadeler yer alıyor:

“Tarihin en gelişmiş, eğitimli ve iletişimi güçlü nesli. Onlar sadece geleceği temsil etmiyorlar, onu yaratıyorlar. Geri kalanlar Z jenerasyonunun dünyayı kurtaracak süper kahramanlar olduğuna inanarak yola devam etmeliler.”

No Comments
Post a comment