Bir Like Dijital, Ankara’da hizmet veren bir dijital medya ajansıdır.
Bizi arayın: +90 (0312) 255 06 39
[email protected]

Instagram Feed

Blog

Başarılı İçerik Üreticilerinin 9 Alışkanlığı

     Fıstık ezmesi ve reçel, Batman ve Robin, sucuk ve yumurta. Muhtemelen bu ünlü çiftleri duymuşsunuzdur. İnbound pazarlamada da böyle hep el ele gezen ünlü bir çift var: içerik ve pazarlama. İşletmeler arası (B2B) profesyonellerin yüzde doksan biri, içerik pazarlamasını stratejilerinin bir parçası olarak kullanır. Tabii ki bu, oluşturdukları içeriğin birinci sınıf, çekici veya değerli içerik olduğu anlamına gelmez.

Peki iyi bir içerik üreticisi olmak için ne yapılmalı? Her şey parmaklarınızı klavyenin üzerinde gezdirmeden önce ne yaptığınızla alakalı.

     Bir içerik üreticisi, hedef kitlenin çıkarlarına ve sorunlarına cevap veren eğlenceli veya eğitici materyaller üretir. Ürettiği içerik, blog yazıları, videolar, e-kitaplar, fotoğraflar ve infografikler dahil olmak üzere pek çok biçimde olabilir. Günümüzde, işletmeler marka adına yeni ve mevcut müşterileri çekmek için içerik üreticileri kullanmaktadır.

     Şirketinizde bir içerik pazarlama ekibinde çalışıyor olsanız veya yalnız sürüyorsanız da, sizi gerçekten başarılı bir içerik yaratıcısı olma yolunda ilerletebileceğiniz bazı denenmiş ve gerçek alışkanlıklar vardır. Zorunlu uyarı: Tüm güzel şeyler gibi bu da bir gecede de olmayacak. Olmamalı zaten, çünkü işinde iyi olmaya çalışıyorsun, öylesine yapmayı değil. Ancak, bu beş alışkanlığı rutininizde ne kadar hızlı çalışmaya başlarsanız, o kadar çabuk yüksek kaliteli bir içerik yaratıcısı olma yolunda da iyi olacaksınız.

1-Her gün sektörünüzle ilgili haberleri okuyun.

2-Düzenli olarak yazın.

3-Sektör takipçilerini iyi izleyin.

4-Kendi ses tonunuzu oluşturun.

5-Başkalarının içeriğini düzenleyin.

6-KPI hedeflerinizi iyi okuyun.

7-Her fırsatta network genişletin.

8-Sadece yorum yapmayın, çözüm üretin.

9-Her şeyi sorgulayın.

Her gün sektörünüzle ilgili haberleri okuyun.

     Hedef kitlenize gerçekten hitap eden harika içerik oluşturmak için, sektörde neler olup bittiğini bilmenizi gerektirir. Okuduğunuz her şeyi tek bir yere koyarak okuma alışkanlığı edinin. İlgili endüstri haberlerini içeren bloglar için Feedly gibi bir uygulamayla RSS beslemesi de ayarlayabilirsiniz. Hedef kitlenizin internette nerede zaman geçirdiğini keşfedin ve bu blogları da yakalayın. Oyunun ilerisinde ve zaten birkaç favoriniz mi var? Listeye ekleyin.

Düzenli olarak yazın

     Kullanmazsan, kaybedersin. Başarılı içerik üreticileri, yazı kaslarını sürekli olarak esnemenin önemini bilirler. Bunu yapmak onların kafalarını karıştırıan fikirler üzerinde çalışmalarına yardımcı olur. Başarılı içerik üreticileri her zaman yazmaktan ilham almayabilir, ancak yazılarından ilham alabileceklerini bilirler. Her gün ama her gün yazın. Tabi her gün sektörle ilgili bir konuda şöyle sağlam cilalanmış 1500 kelimelik bir makale yazmanız gerektiğini söylemiyorum. Aksine, bazı düşünce ve fikirleri not almak için 10 ya da 15 dakika ayırmaktan bahsediyorum. Kafanı karıştıran ne okudunuz? Neyi anlamadınız? Kendinize bu soruları sormak akışı başlatacaktır.

Sektör takipçilerini iyi izleyin

     Yaratıcı bir profesyonel olarak en zor yutulan haplarından biri; takipçilerinizin insafına kalmış olmanızdır. Ve bu takipçilerin ihtiyaçları yaratıcılığınıza zarar verebilir.

Ancak günün sonunda eğer profesyonel olarak bu işi seçtiyseniz; takipçileriniz faturalarınızı öder. Takipçilerinizi yeterince derinden incelerseniz, onlar olmadan bulamayacağınız ilgi alanları ve yaratıcı fırsatlar farkedeceksiniz. Kendi okuyucularınızı ve izleyicilerinizi inceleyin. Onlara henüz vermediğiniz, henüz aklınıza gelmeyen ne istiyor olabilirler sizden?

Kendi ses tonunuzu oluşturun

     Hızlı gerçeklik kontrolü: sektördeki tek içerik üreticisi siz değilsiniz. Bu, takipçileriniz istediği tavsiye, gözlem ve düşünce liderliğini sunan tek kişi olmadığınız anlamına gelir. Fakat onlardan sıyrılmak için yapabileceğiniz bir çok şey var: içerik ortamına çeşitlilik getirmek, içeriğinizi farklı kanallarda tanıtmak ve zaman içinde doğal olarak deneyim ve güven kazanmak. Tabii unutmayın ki rekabet ettiğiniz üreticilerde aynı şeyi yapıyor, bu yüzden farklı olanı yapmalısınız. Yani sizden başka kimsenin yapamayacağı şeyi: kendi ses tonunuzu oluşturmalısınız.

     Okuyucular bilgi için içeriğinize tıklar, ancak kişilik için geri gelirler. Siber güvenlik hakkında mı yazacaksınız? Sadece günümüzün kötü amaçlı yazılımları hakkında yeni bilgiler vermeyin; tahminlerinizi haklı çıkaran ve yalnızca sizin sunabileceğiniz kişisel analoji ve kişisel veri ihlal öyküleri sunun mesela. Çalıştığınız marka, sizi bu düşünülmüş veya aşırı gayrı resmi bulduğu içerikten dolayı kısıtlayabilir, ancak bu, size ilham veren benzersiz bir bakış açısına, size özel bir ses tonunun peşine düşemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Markanın içerik kurallarını kendi yaratıcılığınızla nasıl harmanlayabileceğinizi öğrenin. Uzun vadede çok daha değerli bir içerik yaratıcısı olacaksınız.

Başkalarının içeriğini düzenleyin

     Biliyorsunuz bu günlerde insanların içerik iyileştirme sıkıntısı yok. Aslında, internetteki herkes başkasının içeriğini alabilir ve tekrar tweetleyebilir, facebook’ta, instagram’da paylaşabilir, pinleyebilir, bu liste uzar gider… Ancak başarılı içerik üreticileri, bir haberi almanın ve  takipçilerinize geri vermenin yeterli olmadığını biliyor.  New York Times’ın en çok satan yazarı Guy Kawasaki, “Kendinizi bir uzman olarak konumlandırıp ve topluluklarınızla gerçekten etkileşime girmelisiniz” diyor. İçerik paylaşımı yeterli değil. Artık paylaştığınız içerikle etkileşimde bulunmak, onu benzersiz kılıyor.

     Başarılı bir içeriği iyileştirme alışkanlığı edinin. Artık sektör haberleri için interneti düzenli aralıklarla taramaya başladığınıza göre, muhtemelen düşündüğünüzden daha geniş bir bilgiye sahipsiniz demektir. Kendinize güvenin ve başkalarının içeriğini paylaşırken okuyucularınıza ek, faydalı bilgiler veya hatta bir düşünce veya görüş verin. Ağlarınız buna değer verecek ve yazar da paylaşımınızla etkileşime girecektir.

KPI hedeflerinizi iyi okuyun

     İnternet oldukça büyük bir yer biliyorsunuz. Yani umarım. Aslında, içeriğinizin hedef kitleniz tarafından tek başına keşfedilemeyecek kadar büyük olduğunu söylemek yanlış olmaz. 2018’de, profesyonellerin %61’i trafik ve potansiyel satış oluşturmanın en büyük pazarlama zorluğu olduğunu belirtti. Sadece içerik yayınlamak ve beklemek yazdıklarınızın hak ettiği trafiği alacağı anlamına gelmez. İçeriğinizin keşfedilmesi için önce bir temel performans göstergesine (KPI) odaklanmanız ve içeriğinizi bunun için optimize etmeniz gerekir.

Bir KPI, içeriğinizin beklentilerinize ne kadar karşıladığını belirlemek için seçtiğiniz belirli bir ölçümdür. KPI’lar ne kadar fazla bilgiye sahipseniz, o kadar başarılı bir pazarlamacı olursunuz. Modern KPI’lar şunları içerir:

-Sosyal medya trafiği, bir sosyal medya yayınından içeriğinize gelen ziyaretçi sayısı.

-Doğrudan trafik, web sitenizin URL’sini doğrudan tarayıcınızın adres çubuğuna girerek içeriğinize gelen ziyaretçi sayısı.

-Organik trafik, bir arama motoru sonuç linkinden içeriğinize gelen ziyaretçi sayısı.

-Başvurular, web sitenizi ziyaret eden ve kendilerine sunduğunuz bir kaynak karşılığında iletişim bilgilerini gönderen ve bir müşteri adayı oluşturma izni veren kişi sayısı.

Her fırsatta network genişletin

     Başarılı içerik üreticileri, başarılarının yalnızca tutkularından değil, aynı zamanda onlara eğitim veren, ilham veren ve farklı şekillerde düşünmeye iten çevrelerden kaynaklandığını biliyorlar. Bu, içerik oluşturucuların; başarılı içerik oluşturuculara dönüşmesinin bir yoludur. Network sizi bunu yapmaya zorlar. Başkalarının fikirlerini dinlemenin ve kendi düşüncenizle birlikte onların fikirlerini de göz önünde bulundurmanın zamanı geldi. Sektördeki fikir liderlerinin kim olduğunu görmek ve bunları takip etmek için Twitter, Facebook ve LinkedIn’de biraz zaman geçirin.

Sadece yorum yapmayın, çözüm üretin

     Bir içerik üreticisi olarak başladığınızda, sektörün aradığı bilgiye zaten sahip olabilirsiniz ama başarılı içerik için uzmanlık her şey değildir. Kitlenizin içeriğini unutmamasını ister misiniz? Sadece bildiğiniz şeyleri söylemeyin neden önemli olduklarını ve izleyicilerinizin nelerden uzaklaştığını açıklayın. insanlar, yalnızca söylediklerinizle ilgilenmiyor, ihtiyaçlarını da karşılamak istiyorlar; çözüm üretin. Başarılı içerik üreticileri doğaları gereği meraklıdır. Her şeyden önce merak etmeyi bilirler. Harika bir içerik işte buradan doğar: meraktan. Google’ın pazarlama müdürü Lorraine Twohill “Sorunları çözebilmek için meraklı olmalısınız.” diyor. Şeytanın avukatını oynayarak her gün soru sorun. Karşıt görüş almak ilk başta zor olabilir, ancak yazarın neden bu şekilde düşündüğünü ve sektörde bu görüşü tetikleyenlerin ne olduğunu sorgulamaya başlarsanız, daha eleştirel düşünmeye başlayacaksınız. Eleştirel düşünce sizi kusursuza götürecektir.

     Pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak harika içerikleri ortaya çıkarmak için İçerik oluşturucuları üzerinde çok fazla baskı var. Başarılı bir içerik üreticisi olmanın, hedef kitleniz için ciddi hazırlıklardan ve oluşturduğunuz alışkanlıklarla başladığını unutmayın.

Kaynak: https://blog.hubspot.com/marketing/5-habits-of-highly-successful-content-creators-list

No Comments
Post a comment